Čo je to?, Strana 2

KVH hranoly: Moderný konštrukčný materiál pre stavbu a drevostavby

KVH hranoly: Moderný konštrukčný materiál pre stavbu a drevostavby

 

 

KVH (Konstruktionsvollholz) hranoly sú vysoko kvalitný konštrukčný materiál, ktorý sa používa najmä v stavebníctve na realizáciu drevostavieb, krovov a iných nosných konštrukcií. Sú charakteristické vysokou pevnosťou, rozmerovou stálosťou a ekologickou udržateľnosťou.

Z čoho sa vyrábajú KVH hranoly

KVH hranoly sa vyrábajú z ihličnatého dreva, najčastejšie zo smreka, borovice alebo jedle. Drevo sa suší na vlhkosť približne 15 %, čo znižuje riziko deformácií a praskania. Následne sa jednotlivé časti spájajú cinkovaným spojom a lepia špeciálnymi lepidlami, čo zabezpečuje vysokú pevnosť a dlhú životnosť materiálu.

Použitie KVH hranolov

Vďaka svojim výborným vlastnostiam sa KVH hranoly využívajú v rôznych oblastiach stavebníctva:

  • Drevostavby – tvorba nosných konštrukcií, stien, stropov a priečok.
  • Krovy a strešné konštrukcie – ideálny materiál na výstavbu krovov vďaka svojej stabilite.
  • Interiérové konštrukcie – využitie pri výrobe priečok, schodísk a nábytku.
  • Exteriérové prvky – vhodné na pergoly, altánky, prístrešky a iné vonkajšie konštrukcie.

História KVH hranolov

KVH hranoly sa začali vyvíjať v druhej polovici 20. storočia v Nemecku a Rakúsku ako odpoveď na rastúcu potrebu kvalitného, stabilného a ekologického stavebného materiálu. Vďaka precíznemu spracovaniu a kontrole kvality si rýchlo získali popularitu po celej Európe a dnes patria k štandardným materiálom v modernom drevostaviteľstve.

Záver

KVH hranoly predstavujú výbornú voľbu pre stavby, kde je potrebná vysoká pevnosť, dlhá životnosť a rozmerová stabilita. Sú ekologické, esteticky príťažlivé a vďaka priemyselnému spracovaniu majú minimálne sklony k praskaniu či deformáciám, čo z nich robí ideálny materiál pre moderné drevené konštrukcie.

MDF doska

MDF dosky: Všestranný materiál pre nábytok a interiérový dizajn

 

MDF (Medium Density Fiberboard) dosky sú populárnym drevovláknitým materiálom, ktorý sa vyznačuje jemnou štruktúrou, pevnosťou a ľahkou opracovateľnosťou. Vďaka svojim vlastnostiam sú široko používané v nábytkárstve, stavebníctve a interiérovom dizajne.

 

Z čoho sa vyrábajú MDF dosky

MDF dosky sa vyrábajú z drevných vlákien, ktoré sú získavané rozvlákňovaním mäkkého a tvrdého dreva. Tieto vlákna sa následne zmiešajú so syntetickými lepidlami, najčastejšie na báze močovino-formaldehydových živíc, a pod vysokým tlakom a teplotou sa lisujú do homogénnych dosiek. Výsledný materiál má jemnú štruktúru bez hrčí a nerovností, čo umožňuje ľahké spracovanie a povrchovú úpravu.

Použitie MDF dosiek

MDF dosky nachádzajú široké uplatnenie v rôznych oblastiach:

  • Nábytkársky priemysel – používajú sa na výrobu skríň, políc, stolov a ďalšieho nábytku.
  • Interiérový dizajn – využívajú sa na dekoratívne obklady, dvere a ozdobné lišty.
  • Reklamný priemysel – často sa používajú na výrobu reklamných stojanov a panelov.
  • Podlahové krytiny – MDF sa niekedy používa ako podkladová vrstva pod laminátové podlahy.

História MDF dosiek

Vývoj MDF dosiek sa začal v 20. storočí ako pokračovanie výskumu v oblasti drevovláknitých dosiek. Prvé MDF dosky sa začali vyrábať v 60. rokoch v USA ako alternatíva k masívnemu drevu a preglejke. Vďaka svojej pevnosti, stabilite a jednoduchej opracovateľnosti sa rýchlo rozšírili do celého sveta. Dnes sú MDF dosky jedným z najčastejšie používaných materiálov v nábytkárstve a interiérovom dizajne.

Záver

MDF dosky sú cenovo dostupným a ľahko spracovateľným materiálom, ktorý sa používa v mnohých oblastiach priemyslu a dizajnu. Ich hladký povrch umožňuje rôzne povrchové úpravy, čím ponúkajú široké možnosti využitia pre profesionálov aj domácich majstrov.

OSB dosky: Odolný a všestranný stavebný materiál

OSB dosky: Odolný a všestranný stavebný materiál

 

OSB (Oriented Strand Board) dosky sú populárnym stavebným materiálom, ktorý sa vyznačuje vysokou pevnosťou, odolnosťou a širokou škálou využitia. Vďaka svojim vlastnostiam nachádzajú uplatnenie v stavebníctve, nábytkárstve aj pri výrobe obalových materiálov.

 

Z čoho sa vyrábajú OSB dosky

OSB dosky sa vyrábajú z drevených štiepok alebo triesok, ktoré sú orientované v rôznych smeroch a spájané syntetickými živicami. Pri výrobe sa vrstvy triesok ukladajú do troch až štyroch vrstiev tak, aby bola dosiahnutá maximálna pevnosť a stabilita materiálu. Po zlisovaní pod vysokým tlakom a teplotou vzniká homogénna a odolná doska, ktorá môže mať rôzne hrúbky a rozmery podľa konkrétneho použitia.

 

Použitie OSB dosiek

OSB dosky sú mimoriadne univerzálne a nachádzajú široké uplatnenie v rôznych oblastiach:

  • Stavebníctvo – využívajú sa pri výstavbe stien, podláh, striech a debnenia.
  • Výroba nábytku – slúžia ako materiál na výrobu korpusov skriniek, políc a pracovných stolov.
  • Balenie a obalový priemysel – vďaka svojej pevnosti sa používajú na výrobu transportných obalov a paliet.
  • Dekorácie a interiérový dizajn – ich prírodný vzhľad je obľúbený v moderných interiéroch.

 

História OSB dosiek

Vývoj OSB dosiek sa začal v 60. rokoch 20. storočia v Severnej Amerike ako alternatíva k preglejke. Prvé komerčne dostupné OSB dosky sa objavili v 70. rokoch a rýchlo sa rozšírili v stavebníctve vďaka svojej cenovej dostupnosti a pevnosti. Dnes sú OSB dosky široko používané po celom svete a neustále sa inovujú, aby spĺňali rastúce požiadavky na ekologickú udržateľnosť a mechanické vlastnosti.

 

Záver

OSB dosky sú vďaka svojej pevnosti, dostupnosti a univerzálnosti jedným z najdôležitejších materiálov v stavebníctve a priemysle. Vyrábajú sa z obnoviteľných surovín a ponúkajú široké možnosti využitia, čo ich robí obľúbenou voľbou pre mnohých profesionálov aj domácich majstrov.

Preglejka: Univerzálny materiál s mnohými využitiami

Preglejka

Univerzálny materiál s mnohými využitiami

brezova preglejka 2 

 

Preglejka je kompozitný drevený materiál, ktorý sa vyrába z tenkých vrstiev drevenej dyhy lepených dohromady pod vysokým tlakom a teplotou. Tento proces zabezpečuje jej vysokú pevnosť, stabilitu a široké využitie v rôznych oblastiach.

 

Výroba preglejky

Preglejka sa vyrába vrstvením dyhy, pričom vlákna jednotlivých vrstiev sú orientované kolmo na seba. Táto konštrukcia zvyšuje pevnosť a minimalizuje deformácie spôsobené vlhkosťou a teplotnými zmenami. Na lepenie sa používajú rôzne druhy lepidiel, ako napríklad fenolformaldehydové alebo močovinoformaldehydové živice, ktoré ovplyvňujú odolnosť materiálu voči vode a poveternostným podmienkam.

Preglejky pre dopravný priemysel a stavebný sektor môžu byť potiahnuté fenolovou fóliou pre väčšiu odolnosť, vodovzdornosť alebo protišmykovosť povrchu.

Podľa určenia preglejky môže mať buď vnútorné lepenie alebo vonkajšie vlhku a vode odolné lepenie.

Interiérové alebo vnútorné lepenie používa pri stolárskych preglejkách.

Exteriérové alebo vonkajšie lepenie sa používa v konštrukčných, obalových alebo preglejok pre dopravný priemysel.

 

Typy preglejky

Na trhu existuje viacero druhov preglejky, ktoré sa líšia svojím zložením a použitím:

Druhy preglejky podľa použitia:

 

Druhy preglejky podľa dreviny z ktorej sú vyrobené:

buková preglejka

Výhody a nevýhody preglejky

Výhody preglejky:

  • Vysoká pevnosť a stabilita
  • Odolnosť voči deformáciám
  • Možnosť použitia v rôznych aplikáciách
  • Ekologický materiál pri správnom získavaní dreva

Nevýhody:

  • Citlivosť na vlhkosť pri nesprávnej úprave
  • Vyššia cena oproti niektorým drevotrieskovým materiálom
  • Potenciálna prítomnosť formaldehydu v lepidlách

protišmyk breza

Použitie preglejky

Preglejka nachádza široké uplatnenie v rôznych oblastiach. Okrem stavebníctva a výroby nábytku sa používa aj v automobilovom priemysle, pri výrobe lodí, v letectve a v umeleckých remeslách. Vďaka svojej pevnosti a estetickým vlastnostiam je často využívaná aj pri výrobe dekoratívnych prvkov a obkladov.

 

Záver

Preglejka je univerzálny materiál, ktorý ponúka množstvo výhod a široké spektrum využitia. Jej pevnosť, variabilita a ekologické aspekty z nej robia atraktívnu voľbu pre mnohé odvetvia priemyslu a remeselnej výroby.